top of page


Zostań filmowcem na szóstkę!
Zastanawiasz się jak kręcić dobre filmy
i przygotować materiały pod montaż?
W takim razie ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!
1.
TRZYMAJ POZIOM
Zawsze nagrywaj swoje filmy w poziomie, nie w pionie.
Zastanawiasz się dlaczego? Pomyśl na przykład jak wieszasz swój telewizor na ścianie? Poziomo, a nie w pionie, prawda? ;-)
Obrazy i zdjęcia w poziomie wyglądają po prostu dużo lepiej i mogą wypełnić ekran w całośći. Jeśli masz jednak jakiś niepowtarzalny materiał nagrany w pionie - też możemy go wykorzystać, ale musisz liczyć się z tym, że w czasie jego wyświetlania z boku widoczne będą np. duże marginesy i wyraźnie będzie odróżniał się od pozostałych materiałów.
2.
DBAJ O JAKOŚĆ
Oczywiście im lepsza jakość nagrania, tym lepiej. Ale też dopóki nie planujesz seansu swojego filmu na wielkim kinowym ekranie, nie ma co przesadzać - plik będzie ogromny i z trudem uda Ci się go przesłać przez internet, a różnicy między 4K, a Full HD na ekranie komputera praktycznie nie dostrzeżesz gołym okiem.
Dlatego dbaj o to, by Twój materiał powstawał w dobrej rozdzielczości, ale nie martw się jeśli Twój sprzęt jeszcze nie ma technologii 8K rodem z Hollywood ;-)
Optymalna rozdzielczość, którą sugerujemy to 1080p (Full HD).
Możesz wysłać nam też materiał w słabszej jakości np. stare nagrania z użyciem starszych technologii (np. 480p czy 360p), ale musisz liczyć się z tym, że obraz może być lekko rozmazany i rozpikselowany, zwłaszcza na większym ekranie.
3.
CZASEM SIĘ ZATRZYMAJ
Kiedy chwytasz za kamerę często wstępuje w Ciebie szalony reżyser kina akcji i chcesz nagrać wszystko na raz, w ruchu i jak najszybciej?
Wbrew pozorom, taki film często średnio nadaje się do montażu. Rób krótsze, a konkretne ujęcia - to klucz do sukcesu.
Nie ruszaj za dużo kamerą. Zostaw ruch Twoim aktorom i temu co dzieje się w kadrze, a Ty, jako operator, staraj się ruszać jak najmniej. Bądź jak niewidoczny obserwator. Dzięki temu film będzie bardziej profesjonalny, a Ty unikniesz ryzyka rozmazania obrazu przy zbyt szybkim ruchu kamerą.
Pamiętaj też, że stabilizacja to podstawa! Statyczne ujęcie będzie naprawdę dużo lepsze niż ruchome, w którym obraz nieustannie skacze i się rozmywa.
Podczas gdy do zdjęcia czy ujęcia panoramy stosunkowo łatwo zadbać o dodatkową stabilizację wykorzystując statyw, czy jakiś element infrastruktury, jak płotek czy stół, to trudność pojawia się gdy chcemy kręcić coś w ruchu. Nie bez powodu na profesjonalnych planach filmowych rozstawia się szyny dla wielkich wózków kamerowych, czy inwestuje w wielkie krany (dźwigi) kamerowe, które dbają o to by tego typu ujęcia był stabilne.
Co zrobić w przypadku swojej amatorskiej produkcji? Wykorzystaj swoją postawę - oprzyj ręce z kamerą/telefonem o tułów, trzymaj je blisko siebie i przemieszczając się, staraj się stawiać spokojne, równe kroki. To powinno znacznie wyeliminować drgania i przypadkowe ruchy kamerą. A takie bardzo drobne drgania, często udaje się dodatkowo jeszcze ustabilizować na etapie montażu.
4.
NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ W PUŁAPKĘ ZOOMA
Funkcja zoom jest zdecydowanie jedną z najbardziej nadużywanych w filmach amatorskich. Kusi nas możliwość, by przy okazji jednego ujęcia, pokazać szerszą perspektywę i przybliżyć coś, co szczególnie nas zainteresowało. Jednak zdecydowanie efektowniej Twój film będzie wyglądał, gdy zrobisz np. dwa ujęcia - jedno w szerszej perspektywie, a drugie, po przybliżeniu obiektu, który Cię zainteresował.
Zdecydowanie unikaj zabawy zoomem, gdzie w jednym ujęciu używasz go kilkukrotnie - oddalając i przybliżając coś naprzemiennie lub skokowo.
Pamiętaj też, że bardzo duże zbliżenie może wpływać na jakość obrazu (patrz pkt. 2). Czasem łatwiej jest dobrze skadrować film już w trakcie montażu i wtedy przybliżyć jakiś konkretny obiekt, niż z góry kręcić film na zbyt dużym zbliżeniu i mieć cały materiał rozpikselowany, z którym niewiele da się już zrobić. Słowem, jeśli nie musisz, to nie wykonuj zoomu - zrobimy to za Ciebie na etapie montażu, jeśli będzie to konieczne!
5.
EFEKTY SPECJALNE
Nasze telefony pękają w szwach od aplikacji i dodatków, które pozwalają nakładać na nasze zdjęcia i filmy dodatkowe efekty. Czy warto z nich korzystać w kontekście materiałów do montażu?
Oczywiście! Twój film od Happy Memories ma być przede wszystkim Twoją własną unikalną pamiątką. Dlaczego więc nie wykorzystać w nim efektu boomerang'a, śmiesznych uszu i innych nakładek rodem ze Snapchata czy Instastories, albo zdjęcia panoramicznego? Śmiało podziel się z nami tymi materiałami, jeśli tylko spełniają inne wymogi dotyczące jakości czy poziomego kadrowania. Zadbamy o to, by dodatkowo ożywiły one Twój film.
Ostrożnie jedynie z klatkarzem, czyli efektami typu slow motion albo filmu poklatkowego. By uniknąć efektu rozmycia, który może towarzyszyć przenikaniu się klatek, w wyniku łączenia filmów o różnym klatkarzu, możesz wysłać nam film nakręcony w zwykłym tempie, a my w trakcie montażu, na Twoją prośbę, spowolnimy go lub przyspieszymy.
Pamiętaj po prostu, że filmik raz nagrany w slow motion, albo jako film poklatkowy, będzie bardzo trudno przerobić na zwykłe tempo, które wpasuje się do kompletnego filmu, czy w rytm użytej w montażu muzyki. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by nałożyć taki atrakcyjny efekt na nagrane zwyczajnie filmy. Jeśli nie musisz to nie wykonuj slow motion czy filmu poklatkowego - zrobimy to za Ciebie na etapie montażu!
6.
NIE BÓJ SIĘ ZDJĘĆ
Happy Memories z przyjemnością pomoże Ci ożywić także chwile ukryte w zdjęciach. Martwisz się, że masz z jakiegoś wydarzenia tylko piękne, statyczne zdjęcia, a żadnych filmików? Nic nie szkodzi.
Montujemy także zdjęcia, a subtelna animacja i montaż dobrane do akcentów w muzyce, mogą sprawić, że tchniemy nowe życie nawet w zamrożone na fotografiach chwile.
bottom of page